ΜΕ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ 2014!

MOTOR OILS ΑΧΑΓΙΑ΄82- ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ 70-47

Όπως το τέλειωσε το 2013, έτσι ξεκίνησε και το νέο έτος για την  MOTOR OILS ΑΧΑΓΙΑ’82 με ΝΙΚΗ.
 Η ομάδα της κάτω Αχαΐας έδειξε και την 12 αγωνιστική του πρωταθλήματος της  Α2 ΕΣΚΑΗ πως δεν βρίσκεται τυχαία στην κορυφή του βαθμολογικού πινάκα κερδίζοντας  την δεύτερη Απολλωνιάδα στο ντέρμπι της αγωνιστική αποδίδοντας  ωραίο μπάσκετ στον κόσμο που γέμισε για  ακόμα μια φορά στο κλειστό της πόλης.
  Όσοι περίμεναν ένα παιχνίδι ντέρμπι επιβεβαιώθηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο  και ειδικότερα στον πρώτο δεκάλεπτο το όποιο τέλειωσε 15-15, από εκεί και περά η MOTOR OILS ΑΧΑΓΙΑ΄82 πηρέ προβάδισμα 7 ποντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 36-29.  Στο δεύτερο ημίχρονο όλα έγιναν πιο εύκολα όταν η ομάδα μας έσφιξε την άμυνα της και έτρεξε στον αιφνιδιασμό πετυχαινόντας εύκολα καλάθια και δεχόμενη μόνο 18 πόντους από τους οποίους μόνο 6 στο τελευταίο δεκάλεπτο.
 Επιθετικά η ομάδα μας είχε σε μεγάλη μέρα τους Ράπτη με 19 πόντους  και τον  Δ. Χριστοδουλόπουλο με 18 με 4 τριποντά! Μεγάλη συνεισφορά στην νίκη είχαν οι Γεωργόπουλος και Διονυσόπουλος  με εκπληκτική άμυνα τους δεν άφησαν κυριολεκτικά κανέναν παίχτη της Απολλωνιάδας  να σκοράρει κοντά στο καλάθι.
  Άξιας αναφορά πρέπει να γίνει στον κόσμο της ΑΧΑΓΙΑΣ που γέμισε το γήπεδο και βρίσκεται κοντά στην ομάδα αλλά και στα παιδιά της ακαδημίας που ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι στο πλευρό μας. Σας ευχαριστούμε όλους.

Διαιτητές: Τσούνας , Καρπάνος

Δεκάλεπτα: 15-15, 21-14,13-12,21-6

MOTOR OILS ΑΧΑΓΙΑ΄82: (Παπαδημητρίου) Διονυσόπουλος 4, Παπαδόπουλος, Χριστοδουλόπουλος .Γ, Ρουμάνι 12, Στεφανόπουλος, Ράπτης 19, Μπατζάλης, Χριστοδουλόπουλος .Δ 18, Γιαννακόπουλος 16, Γεωργόπουλος 3

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ: (Μπερδέσης), Αζαρίας 6, Κατσάιτης 4, Κατσούπαι 7, Μουστρούφας 14, Κασπίρης 5, Τάταρης

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ : 13 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, 15/01/14  κλ.ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ